2012 m. rugpjūčio 20 d., pirmadienis

Šiuolaikinė virtuvė

Bėgant metams virtuvė ir virtuvės baldai keitėsi, siekiant patenkinti atsinaujinančius žmonių poreikius. Šiuolaikinės šeimos virtuvė turi atitikti įvairius poreikius. Po darbo dienos šeimos nariai susitinka virtuvėje ir pasidalina dienos įvykiais prie bendro stalo. Šiais laikais virtuvė nėra ta vieta, kur yra gaminamas vien maistas. Taigi šis straipsnis yra skirtas norintiems savo virtuvę paversti modernia, atitinkančia šiuolaikinio žmogaus poreikius. Žinoma, norint sukurti tokią virtuvę reikia žinoti šios evoliucijos seką.
Virtuvėje naudojami prietaisai ir įrankiai nebėra tik viryklė ar šaldytuvas, dabartinė virtuvės įranga atitiktų, bet kokius komercinėse virtuvėse naudojamus įrankius ar prietaisus. Viryklės, šaldikliai, šaldytuvai ir indaplovės dabar turi tiek daug funkcijų, kurios padeda maksimaliai padidinti patogumą ir naudingumą. Šiandien naudojami madingi virtuvės baldų komplektai gerokai skiriasi nuo naudotų kiekvieno iš mūsų močiutės.
Visgi prietaisų ir baldų išvaizda yra tiek pat svarbi kiek ir funkcionalumas. Spintos ir spintelės parduotuvėse siūlomos įvairiausių spalvų, tačiau visų dizainas taip pat leidžia taupyti ir labai reikalingą vietą. Kriauklės virtuvėje taip pat naudojamas ne vien kaip indų plovimui skirta vieta, tačiau ir kaip dekoro detalė.
Virtuvės baldai ir aksesuarai – į šį apibrėžimą dabar telpa daug daiktų. Nuo stalų, baro kėdžių, vyno lentynų iki skirtingų spintų, spintelių modelių. Atskiri virtuvėje esantys baldai ar daiktai turi vienas su kitu derėti, o visas virtuvės dizainas privalo pritapti prie jūsų būsto ar namo stiliaus.
Svarbu:

  • Pasirinkę virtuvės sienų spalvą, stenkitės priderinti šaldytuvo, stalo ir spintelių spalvas ir dydį.
  • Pirmiausia raskite vietą didžiausiems aksesuarams, o tik po to išdėliokite mažesnius.
  • Nepamirškite laikrodžio ant virtuvės sienos.
  • Įsigykite gartraukį, kuris apsaugos virtuvės baldus nuo garų ir nemalonių kvapų.
  • Jei mėgstate vyną, pasirūpinkite vyno lentyna, paliksite įspūdį svečiams.
  • Modernioje virtuvėje derės metalo spalva, taigi parinkite atitinkamus aksesuarus.
Virtuvės baldai
Užpildyta erdvė. Norint nepalinkti laisvos vietos virtuvėje, galima specialiai pas baldžius užsisakyti reikiamus baldus. Pasirinkite kampinį suolą ir didelį stalą, kėdes. Likusią erdvę apstatykite spintelėmis, didesnė vyno lentyną taip pat gražiai atrodys. Tokiam virtuvės stiliui geriau rinktis medinius baldus, kadangi moderno virtuvės šiais laikais būna atviresnės. Beje specialiai baldžių pagaminti baldai bus sunkiai perstatomi į kitas vietas.
Laisvai perstatomų baldų virtuvė. Šio tipo virtuvės paskutiniu metu yra gana populiarios. Baldai virtuvėje gali būtį įsigyti iš skirtingų komplektų, tačiau turėtų derėti tarpusavyje, jie taip pat yra lengvai perstatomi.
Gamykliniai baldai. Aišku iš pavadinimo, kad šie baldai yra surenkami gamyklose, dažniausiai pagaminti iš medžio pluošto. Lietuvoje šio tipo baldai jau gerą dešimtmetį yra vieni populiariausių, dėl prieinamos kainos ir stilių universalumo.
Taigi, kaip tinkamai išsirinkti tinkamiausiu baldus Jūsų virtuvei, pateiksiu keletą patarimų:

  • Prieš renkantis baldus labai svarbu neskubėti ir ištirti esamą pasiūlą, tai yra kompanijas ir produktus. Lietuvoje tikrai lengva palyginti siūlomas prekes interneto pagalba.
  • Prieš pirkdami daiktus susidarykite norų sąrašą, ko reikės, kad jūsų virtuvė atitiktų esamus poreikius: indaplovės, elektrinės viryklės ir t.t.
  • Taip pat nebijokite konsultuotis su parduotuvės konsultantais, jie gali padėti išsirinkti tinkamiausius variantus.
  • Dauguma žmonių renkasi daiktus pagal stilių, spalvą ir turimą biudžetą, bet kur kas svarbesni kriterijai yra ilgaamžiškumas, stiprumas ir funkcionalumas, taigi neapsirikite besirinkdami.
  • Virtuvės įranga ir baldai yra vieni brangiausių kuriant namų interjerą, taigi apskaičiuokite turimą erdvę ir pamąstykite, ar turėsite vietos tam tikriems prietaisams ar jie derės tarpusavyje.
Interjeras

2012 m. rugpjūčio 14 d., antradienis

Racionali virtuvė

20-asis amžius įnešė įvairių naujovių bene visose gyvenimo srityse. Spintos talpino naujausias ir kardinaliai besikeičiančias rūbų madas, tačiau pokyčiai neaplenkė ir tokios srities kaip virtuvė. Atrodo kuo ši tradicinė namų patalpa gali nustebinti? O pasirodo jos istorija pasidomėti tikrai verta. Juk valgome kiekvieną dieną, maistą taip pat gaminame kasdien. Taigi kaip visa tai vyko prieš mus?
Iki pirmųjų dujotiekio vamzdžių, kurie miestelėnų namus pasiekė dar 19-tojo amžiaus pabaigoje, virtuvės patalpoje būdavo statomas pečius. Kiek labiau pasiturintys žmonės naudojosi pirmosiomis, iš metalo pagamintomis krosnelėmis, o gyvenantys kukliau – židiniais. Prasidėjusi pramonės era ir racionalumo paieškos viską bandė supaprastinti. Vis daugėjo namų, kuriuose atsirado dujotiekis ir net elektra. Visa tai žymiai palengvino žmonių buitį. Atsirado net laiko – judesio tyrimai, kurių paskaičiavimai leido optimizuoti ir supaprastinti darbo procesus. Šios idėjos išplito net pastatų architektūroje, paprastumo tendenciją įgavo net virtuvės baldai.
Naujos idėjos, prasidėjusios dar 19-tojo šimtmečio pabaigoje galutinai įsitvirtinto po Catharine Beecher ir Christine Frederrick spaudoje paskelbtų publikacijų. Vokiškas prekinis ženklas „Poggenpohl“, atsiradęs dar 1892 metais, puikavosi ant įvairių ergonomika persmelktų daiktų ir demonstravo aukščiausius to laikmečio pasiekimus. Visa tai atsispindėjo taip vadinamame Frankfurto virtuvės tipe, kuris buvo laikomas moderno pirmtaku. Virtuvės baldai, įvairios spintos ir spintelės bei naudojami įrankiai buvo tarsi sudėlioti pagal vieningą koncepciją, kuri jiems suteikė galimybę dirbti žymiai efektyviau, o pati virtuvė turėjo būti įrengiama labai nebrangiai. Pirmoji tokio tipo virtuvė buvo sukurta Austrijos architektės Margarete Schütte – Lihotzky, o panaudota Ernsto May sukurtame socialinio būsto projekte Frankfurte, Vokietijoje. Projektas pasirodė pavykęs ir apie 1926 metus tokių virtuvių jau buvo įrengta bemaž 10 000.
Visam tam įtakos turėjo neseniai praūžęs I pasaulinis karas ir kamuojantis būsto trūkumas. Kaip tik tuo metu ir prasidėjo įvairios socialinės idėjos, turėjusios padidinti nuomojamų butų skaičių. Šie didelio masto projektai turėjo teikti gerovę daugeliui tipinių darbo klasės šeimų, kurie turėjo griežtus biudžeto apribojimus. Dėl šios priežasties butai buvo projektuojami atsižvelgiant į patogumą, kompaktiškumą, o ne prabangą ar laisvas erdves. Architektai siekė sumažinti išlaidas, todėl tokį patį dizainą pritaikė daugybėje patalpų. Taigi pagrindinė to laikmečio idėja buvo darbas, o tik vėliau malonumai ir atsipalaidavimas. Visa tai atsispindėjo ir architektūroje.
Margarete Schütte – Lihotzky dizainas buvo stipriai įtakotas teilorizmo idėjų, kurios skelbė kaip valdyti, analizuoti ir sintezuoti darbo eigą. Jos pagrindinis tikslas buvo pagerinti ekonominį efektyvumą, o ypač darbo našumą. Ši tendencija augo ne tik pramonės srityse, bet ir virtuvės ergonomikoje. Namų šeimininkės pozicija tapo profesija, o tam, kad pagerinti darbą šioje srityje reikėjo racionalizuoti virtuvę. Laiko ir judesio studijos nustatė kiek laiko reikia kiekvienam žingsniui virtuvėje atlikti ir to pasėkoje atsirado racionali virtuvės konstrukcija. Buvo teigiama, kad pagerinti darbą reikia visoms visuomenės grupėms, o ypač viduriniosios ir darbo klasės moterims, kurios darbą namuose dirba vienos ir neišgali į pagalbą pasitelkti samdomų patarnautojų. Šis teiginys glaustai apibendrina teilorizmo priežastis. Viena vertus buvo siekiama sumažinti neproduktyviai virtuvėje praleidžiamo laiko, tačiau labai norėta, kad moterys kuo ilgiau galėtų dirbti gamyklose. Tai buvo pastangos palengvinti moterų dalią namuose ir suteikti laiko bei galimybių vykdyti savo interesus.
Daugiabučių idėja turėjo išspręsti problemą, kaip sukurti ne tik kuo daugiau butų mažiau pasiturintiems žmonėms, bet ir kaip juose sukurti virtuvę, kuri neužimtų daug bendro patalpų ploto. Visų architekto idėjų eigoje atsirado nedidelis atskiras kambarys virtuvei ir gyvenamasis kambarys sujungtas stumdomomis durimis, todėl atsirado ir darbo funkcija.
Interjeras