2012 m. gegužės 17 d., ketvirtadienis

Išmanioji virtuvė

Prieš 15 metų kompiuteris buvo prabangos prekė. Prieš 10 metų jį buvo galima rasti tik ant darbo stalo. Šiandien galingą įrenginį galime turėti kiekvienas savo kišenėje. Greitai kompiuterių komponentai ir galimybės pasieks ir kitus mūsų namų įrenginius ir pavers juos daug funkcionalesniais. Šiame straipsnyje papasakosime apie kelis išmanius prietaisus, kurie atsiras mūsų virtuvėje.
Išmanusis šaldytuvas. Jei šiandien šaldytuvas jums reiškia tik didelę šaltą ir baltą dėžę, būkite pasiruošę artimoje ateityje pakeisti savo požiūrį. Kompiuterių revoliucija suteikia galimybes kiekviename mūsų namų apyvokos prietaise įtaisyti kompiuterį. Ateityje ir jūsų šaldytuvas turės įmontuotą kompiuterį, kuris padės planuoti mitybą, sudarys pirkinių sąrašą ar neleis jums atidaryti šaldytuvo durelių vėlai vakare, kai jūs pats nusprendėte, kad mėgautis paskutiniu pyrago gabalėliu nedera.
Jau šiandien yra sukurti šaldytuvai, kurie patys užsako maistą į jūsų namus iš prekybos centrų. Telieka sulaukti dienos, kai ši sistema bus pakankamai išvystyta, kad ja galėtume naudotis kiekvienuose namuose.
Automatiškai šiukšles rūšiuojanti šiukšliadėžė. Šiandien šiukšles rūšiuojantys žmonės atrodo yra tikrai atkaklūs. Jie turi po kelias šiukšlių dėžes, į kurias krauna skirtingas medžiagas: plastiką, stiklą ir popierių. Ateityje to daryti nereikės. Spintos viduje bus šiukšliadėžė, kuri kiekvieną jūsų įdėtą daiktą pati surūšiuos ir išrinks, jį perdirbs vietoje arba pati jį paskirstys. Įrenginiai, kaip ši naujoviška šiukšliadėžė padės sustabdyti sparčiai augantį šiukšlynų plėtimąsi prie didžiųjų miestų.
Transformuojami baldai. Ateities miestuose vis didesnė problema bus gyvenamojo ploto trūkumas. Taigi, žmonės turės glaustis vis mažesniuose būstuose, kuriuose ir virtuvės bus daug mažesnės. Virtuvės baldai turės būti pritaikyti šiems neišvengiamiems pokyčiams. Absoliuti dauguma ateities baldų tiek virtuvėje, tiek kitose kambariuose bus transformuojami, kad juos suskleidus būtų galima sukurti, kuo daugiau laisvo ploto.
Kompaktiška virtuvės įranga. Tikriausiai kiekvienam virtuvės įranga asocijuojasi su dideliais, sunkiais prietaisais, kurie eikvoja daug elektros energijos ir yra spintos dydžio. Šiandien daugelis virtuvės įrangos gamintojų stengiasi gaminti vis taupesnius virtuvės įrenginius. Jie naudoja daug mažiau energijos, nei prieš 20 metų gaminti jų proseneliai. Po dar 10 ar 20 metų ši įranga bus ir mažesnė. Vietoj viryklės turėsite mažą puodo pagrindo dydžio padėklą, o vietoj virdulio galėsime naudoti specialų kranelį, kuris iš karto sušildo vandenį. Juos jau galima įsigyti.
Nemaloniausia, kai po skanių pietų reikia išplauti krūvą indų, nuvalyti stalą ir sutvarkyti visą po pietų susidariusią netvarką. Jau šiandien galima įsigyti robotų - dulkių siurblių, kurie automatiškai susiurbia ir išvalo visus ant grindų susikaupusius nešvarumus. Lygiai taip pat ateityje į mūsų namus atkeliaus ir savaime nusivalantys stalai ar savaime išsiplaunančios lėkštės bei kiti virtuvės baldai.
Galbūt ateityje šviežių daržovių galėsite užsiauginti savo namuose. Jau kuriamos technologijos, kurios leis dirbtinėmis sąlygomis sukurti augalams labai palankias sąlygas augimui. Taigi, savo balkono erdvę ir palubes bus galima papuošti mažais šiltnamiais, kuriuose augs jūsų pačių sėtos ir augintos daržovės. Tikėtina, kad jų auginimo procesus bus galima paspartinti taip, kad per kelias savaites ar mėnesius turėtume savo derlių.
Taigi, pasikeitimai jau ne už kalnų. Programinės įrangos gigantai Microsoft jau šiandien turi atskirą padalinį, kurio paskirtis - kurti ir diegti naujausias išmaniųjų namų technologijas. Sklando gandai, kad jau artimiausiais metais dienos šviesą išvys šio padalinio darbų pavyzdžiai. Galbūt jie pasieks ir parduotuves.
Ateities  virtuvė?

2012 m. gegužės 1 d., antradienis

Virtuvės evoliucija

Kokia įdomi yra toji namų dalis vadinama virtuve. Juk ten kiekvieną dieną gimsta šedevrai arba bent jau kuklūs šeimyniniai pietūs. Virtuvėje daugiausiai nuotykių! Netikite? Tuomet įleiskite ten savo vaikus. Jiems net indų plovimas atrodo kaip nuostabi vandens procedūra, kuomet galima bent šiek tiek pasitaškyti ar susišlapinti rankoves. Tačiau daugelis namų šeimininkių nemėgsta suktis šioje erdvėje tarp puodų ir šaukštų.

Mūsų amžiuje pati virtuvės patalpa yra labai pasikeitusi nuo to pirminio vaizdo, kuomet nebuvo net šaldytuvo. Kai namų statytojai sugalvojo tokį išradimą kaip kaminas, tai židinys ir maistui gaminti skirta vieta persikėlė iš kambario ar namo centro prie vienos ar kitos sienos. O keramikinius puodus tuomet pradėjo keisti puodai gaminami iš geležies, bronzos ar net vario. Toks maisto gaminimo ir namų šildymo būdas tuo metu turėjo ir savų minusų, nes naudojant atvirą ugnį dažnai kildavo net ištisus miestus niokojantys gaisrai.

Šiame pasakojime apie virtuvės evoliuciją neapsieisime ir be garsiojo išradėjo ir dailininko Leonardo da Vinči. Būtent jis išrado automatinį besisukantį iešmą, ant kurio buvo skrudinami maisto produktai tokie kaip mėsa. Deja tokia sistema tuo metu galėjo pasinaudoti tik turtingieji.

Su vėlyvaisiais viduramžiais Europoje virtuvė neteko namų šildymo funkcijos ir vis labiau ši problema buvo perkeliama į atskirus kambarius. Taigi tuo metu gyvenamieji kambariai būdavo šildomi kiekviename įrengiant krosnis, kūrenamas iš siaurų ir tarnams skirtų koridorių. Tokiu būdu kambariuose nebūdavo dūmų. Taigi išsilaisvinę nuo dūmų ir prinešamo purvo gražiausi namų kambariai pradėjo tarnauti kaip savita šeimininko erdvė turinti ir socialinių funkcijų.

virtuvės baldai

Aukštuomenė maisto ruošimu nesidomėjo. Virtuvė buvo tarnų zona ir būtent todėl virtuvės baldai nebūdavo labai prašmatnūs. Dažnai išlikusiuose rūmuose galime pastebėti, kad virtuvė ir valgomasis gali būti net toli vienas nuo kito, stengiantis sudaryti kuo mažiau galimų susitikimų su tarnais. Tuo tarpu neturtingųjų namuose atskiros virtuvės net nebūdavo, nes užtekdavo vieno kambario kuriame ir vyko visa maisto gamybos ir valgymo eiga.

Kaimo vietovėse dar yra išlikusių autentiškų, net prieš kelis amžius statytų namų, kuriuose nebūdavo kamino, o dūmai pasišalindavo per skylę stoge. Tokie namai virš židinio teturėjo gaubtą pagamintą iš medžio ir pridengtą moliu, bei tiko rūkyti mėsos gaminiams. Tokių dūminių pirkių pavyzdžių nesunkiai galime sutikti Lietuvos liaudies buities muziejuje, kuris yra įsikūręs Rumšiškėse. Tačiau tokiais sprendimais tikrai nesivadovauta statant rezidencinius rūmus ar pilis.

Iš Naujosios Anglijos kolonijos Amerikoje laikotarpio yra išlikęs ankstyvas užrašas apie XVII amžiaus virtuvės reikmenų sąrašą. Inventoriuje tuo metu buvo surašyti virtuvei reikalingi daiktai ir išvardyti tokie gaminiai kaip sidabriniai šaukšteliai, alavo, žalvario, geležies ginklai ir šaudmenys, o taip pat linai ir kanapės. Gaila, kad šis inventorius neužsimena apie tai, kokie tuo metu buvo virtuvės baldai. Tačiau aišku viena, kad maistui laikyti ir indams saugoti buvo naudojamos įvairios iš medžio pagamintos spintos.

Pietų šalyse, kurios dėl klimato sąlygų labai skyrėsi nuo šiaurės, virtuvė dažnai būdavo išstumiama visai ir jai būdavo skiriama atskirai nuo didžiojo namo pastatyta patalpa. Šio sprendimo priežastys buvo panašios į tas pačias kaip ir feodalų virtuvėse viduramžiais. Virtuvę valdė vergai, o jų darbo vieta turėjo būti atskirta nuo šeimininkų gyvenamojo ploto. Tokios atskirtos virtuvės dažnai būdavo vadinamo vasaros virtuvėmis ir tokių pavyzdžių galime sutikti net mūsų krašte. Ūkininkai tokias virtuves įrengdavo tam, kad nereikėtų pašaro gyvuliams gaminti namo virtuvėje, be to tokios virtuvės labai tiko esant didesniam žmonių skaičiui.